קרינה אלקטרומגנטית מרשת החשמל

קרינה אלקטרומגנטית מרשת החשמל (ELF) – לוחות וחדרי חשמל בבית ובמקום העבודה

אנו חשופים לקרינה אלקטרומגנטית (קרינה בלתי מייננת) בכל מקום בו אנו משתמשים בחשמל. במקומות עבודה, בבתי מגורים, מוסדות חינוך, מפעלים, מבני תעשייה וכל מקום שמשתמשים בחשמל. זרם חשמל בישראל מיוצר בתדר 50 הרץ.
השדות מרשת החשמל הם שדות מגנטים בתדר נמוך מאוד שנפלטים ממתקני חשמל, כבלים, קווי מתח גבוה ועוד.
המתח בישראל הינו קבוע – 220 וולט. כדי להגביר את הספק האנרגיה האנרגיה המגיעה לבתים, מפעלים וכל הדורש לכך – יש צורך בהגברת עוצמת הזרם החשמלי.
עוצמת שדה המגנטי גדלה בהתאמה לעוצמת הזרם החשמלי ולמעשה ניתן לטעון שככל שהמתקן החשמלי צורך יותר אנרגיה והרי המתח תמיד נשאר קבוע (220 וולט) , עוצמת השדה המגנטי תגדל.
אמנם, ככל שנתרחק מהמכשיר החשמלי – עוצמת השדה המגנטי תקטן.

להזמנת בדיקת קרינה וגז ראדון
ניתן ליצור קשר דרך הטופס הבא
או בטלפון: 09-7439917

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

שנאים

החשמל המגיע מתחנות הכוח לאזורי מגורים והתעשייה מובל באמצעות קווי מתח גבוה. מאחר ובישראל משתמשים במתח קבוע (220 וולט) ישנו צורך להוריד את המתח. פעולה זו מתבצעית על ידי שנאים, חלקם נמצאים על העמודים וחלקם בתוך המבנים.
עקב אמצעי בטיחות רבים המותקנים על השנאי עצמו נמדדת רמת שדות מגנטיים גבוהה (המפסקים מפרידים קווי חשמל ופעולה זו מגדילה את העומס ועוצמת השדה המגנטי).

לוחות וחדרי חשמל במקום העבודה ומבנים תעשיתיים

במפעלים ומבנים גדולים נהוג לבנות ארונות וחדרי חשמל. עקב המתח הרב והשימוש בחשמל באותו מבנה.
חשיפה לארונות חשמל וחדרי חשמל הינה מסוכנת, מאחר וישיבה בסמוך אליהם במשך זמן ממושך (מקום עבודה) עלולה לגרום להשפעות בריאותיות .
לפי בדיקות שנעשו ועל מנת לא לקחת סיכון – מרחק של חצי מטר ממתקני חשמל אלו עשוי שלא להספיק ולגרום לסכנה בריאותית.
כדי לוודא שהמקום בו אתם נמצאים לא חשוף לקרינה יש לבצע בדיקת קרינה באמצעות מכשירים דיגיטליים ורגישים במיוחד.
לא די לבצע בדיקת קרינה ויש להיעזר במומחי קרינה על מנת לבדוק את ההשלכות של החשיפה לקרינה במקום הנבדק.

בדיקות קרינה מרשת החשמל – לוחות חשמל, ארונות חשמל, חדרי שנאים, קווי מתח גבוה

מאחר והקרינה עלולה להיות מסוכנת ולגרום להשפעות שליליות ולתופעות הפוגעות בבריאות – יש לבדוק את הקרינה האלקטרומגנטית מרשת החשמל בבית ומקום העבודה.
את הבדיקה מבצעת א.מ.נ. באמצעות מכשירים דיגיטליים משוכללים ורגישים. ממצאי בדיקת הקרינה מעובדים ומוגש דו"ח מפורט אודות רמת הקרינה והחשיפה בחדר\מבנה.
הניסיון של א.מ.נ. והמכשור המתקדם שאנו משתמשים בו כדי לבצע בדיקת קרינה מאפשר לנו להגיע לרמת דיוק גבוהה במיוחד ואמינות.
קיימות שתי סוגי בדיקות קרינה:
בדיקת קרינה רגעית:
בדיקת קרינה רגעית מתבצעת בסריקה מהירה בחדרים ומטרתה מיפוי מהיר של רמת הקרינה בכל החדרים במבנה. הבדיקה הרגעית אינה תחליף לבדיקה הרציפה אלא אומדן מהיר כדי לדעת האם יש קרינה בחדר או במבנה. את הבדיקה מומלץ לבצע בשעות העומס.
בדיקת קרינה רציפה:
בדיקה רציפה מבצעים במקומות שרמת הקרינה שנמדדה בבדיקה הרגעית  היא גבולית. מטרת הבדיקה לקבל אומדן של הקרינה בשעות העומס ובשעות שפל. רמת הקרינה הממוצעת על פני 24 שעות תאפשר קבלת החלטות אם הערכים שנמדדו תקינים או לא.

  1. בדיקה רציפה מבצעים במקומות שרמת הקרינה שנמדדה היא גבולית. מטרת הבדיקה לקבל אומדן של הקרינה בשעות העומס ובשעות שפל. רמת הקרינה הממוצעת על פני 24 שעות תאפשר קבלת החלטות אם הערכים שנמדדו תקינים או לא.
  2. מציבים את מכשיר המדידה בחדר שהתוצאה שנמדדה בבדיקה רגעית היא הגבוהה ביותר ומבצעים בדיקה כל 15 דקות, המכשיר אוגר נתונים במשך 24 שעות ולאחר מכן מבצעים אנליזה לתוצאות שנרשמו. בבדיקה ניתן לראות כיצד הערכים משתנים במשך 24 שעות בהתאם לעומס המשתנה בכל שעות היממה (שעות עומס ושעות ללא עומס)
  3. את הבדיקה עורכים בכל החדרים במבנה.סורקים את החדרים ביסודיות .
  4. גובה המדידה יהיה 1 מטר מהרצפה בלבד.
  5. חשוב לדעת קיים  הבדל פי 2 ואף יותר לכל כיוון בין שעות הערב (צריכת החשמל גבוהה) לעומת שעות היום (צריכת החשמל נמוכה)  לכן כאשר הזרם ישתנה בהתאם לכך  גם רמת הקרינה תעלה ולכן  בנוסף לבדיקה בשטח, יש לערוך סימולציה(נרמול) ואנליזה ממוחשבת באמצעות תוכנה לחישוב קרינה שדות מגנטיים. נרמול התוצאות  מאפשר לחשב את העלייה הצפויה ברמת הקרינה בשעות הערב לעומת מה שנמדד ביום.

לבדיקות קרינה נוספות לחץ כאן

א.מ.נ. מכופפת את הקרינה – מיגון קרינה במקום העבודה

מאחר ובמקומות עבודה החשיפה הינה ממושכת לא מומלץ להמשיך לחיות עם הקרינה ויש לטפל בה. ניתן לעשות זאת באמצעות מספר דרכים כאשר הדרך היעילה והמומלצת ביותר היא מיגון קרינה.
א.מ.נ. מספקת שירותי מיגון קרינה ויעוץ בתחום ונחשבת למובילה בתחום בעלת ניסיון רב והצלחה בהתקנת מערכות מיגון מורכבות בפרויקטים גדולים עבור חברות גדולות במשק והמגזר המוסדי.
לפרטים בנושא מיגון קרינה לחץ כאן