טכנולוגיית דור 5 – האם באמת ישנה סיבה לפחד?

טכנולוגיית דור 5 – האם באמת ישנה סיבה לפחד?

אפשר לומר בזהירות כי מערכת היחסים שלכם עם הטכנולוגיה מושתת על אהבה-פחד: מצד אחד אתם רוצים בה ונהנים ממנה, אך מצד שני חוששים מההשלכות האפשריות שלה. כשמדברים על השלכות מדברים כמובן על השלכות חברתיות, כלכליות ומעל לכל – בריאותיות. בימים אלו, כשמשבר הקורונה ממשיך לאיים (בעיקר בריאותית), הדבר האחרון שתרצו להתמודד איתו הוא עם "גזרה" בריאותית נוספת.

טכנולוגיית דור 5 – האם הבשורה המתקדמת שהיא מביאה איתה עלולה לגבות מחיר בריאותי שצריך להטריד אתכם? הגיע הזמן להבין.

דור 5 – הטכנולוגיה החדשה והמהירה יותר!

סביר מאד להניח כי חלקכם עוד זוכרים את ההתרגשות הגדולה מהחידושים שהביא איתו דור 3. באותם ימים, עם השקת הדור השלישי, רבים האמינו כי הטכנולוגיה לא תוכל עוד להפתיע ולרגש. דור חמש הוא העדות לכך שהטכנולוגיה לא יודעת שובע, ותמיד יש לאן להתפתח, את מה לשדרג ואיך לייצר חווית צריכה טובה יותר. 

הדור החמישי של תשתיות חברות הסלולאר, יאפשר לכל משתמש ליהנות מקליטה של מידע והעברה של מידע במהירות חסרת תקדים, כזו שטרם נחוותה. המהירות הגבוהה תאפשר לאנשים לעבוד ביעילות גבוהה יותר, לצרוך תכנים בידוריים (מצפיות ועד משחקים) ללא הפרעות, ואזורים שונים הסובלים מקליטה לקויה עתידים ליהנות מקליטה טובה יותר. 

לכאורה, מי לא ירצה ליהנות ממהירות גבוהה יותר (בעיקר בעידן בו הכל צריך לקרות בכאן ועכשיו)? בפועל, רבים מביעים את חששם כי לשדרוג האדיר ישנו מחיר, שכן ביסוס הטכנולוגיה החדשה מותנה בהצבה של אנטנות המאיימות לפלוט קרינה אלקטרומגנטית

האם ישנה סיבה לחשוש מטכנולוגיית דור 5?

אולי כדאי להתחיל בהתחלה: מערכת היחסים שלכם עם הסמרטפון היא אולי מערכת היחסים בה אתם משקיעים הכי רבה – גם בזמן וגם בכסף. במילים אחרות? אתם בלתי נפרדים, ועושים בו שימוש לצורכי עבודה, בידור, טיפוח מערכות יחסים, תיעוד רגעים וכן הלאה. הבעיה היא שהשימוש במכשירים החכמים חושף את המשתמשים בו לקרינה. בכדי להימנע מחשיפה אפשרית, רבים מאמצים להם הרגלים שונים (גם מבלי לבדוק האם הם באמת הוכחו כיעילים): לדבר אך ורק מאוזנייה, לא להניח את המכשיר החכם על הבטן או הרגליים וכיוצא בזה. 

האם טכנולוגיית הדור החמישי כטכנולוגיה מתקדמת אכן מסוכנת יותר למשתמשים? טרם ידוע ואולי זו הבעיה העיקרית:

  • מצד אחד, מדובר על טכנולוגיה מתקדמת שכל המשתמשים בכל העולם ישמחו לחבק
  • מצד שני, דווקא העובדה כי ההשלכות אינן ידועות בשלב זה, יוצרת חשש לגיטימי. כל עוד לא יהיו השלכות, מצוין. עם זאת, במידה ואכן יתגלה קשר בין הטכנולוגיה ובין נזקים בריאותיים, הרי שהוא יתגלה רק בדיעבד ויהיה מאוחר מדי.

לסיכום, למרות החשש כי להתקדמות הטכנולוגית ישנו מחיר בריאותי שכל אחד עלול לשלם, לא ניתן לקבוע באופן חד משמעי (נכון לכתיבת שורות אלו) כי טכנולוגיית דור 5 מסוכנת.

אולי יעניין אתכם גם: הגנה נגד קרינה | בדיקות קרינה